НАБУ та САП викрили масштабну корупційну схему в Міністерстві оборони України. Шахрайство із цінами на продукти для армії дозволило зловмисникам незаконно отримати понад 733 млн грн, використовуючи маніпуляції у цифровій логістиці постачання.
Антикорупційні органи розкрили схему, яка діяла протягом 2022–2023 років під час централізованої закупівлі продуктів харчування для ЗСУ. Основу схеми становив цифровий принцип формування так званих “продуктових комплектів” — спеціальних ІТ-таблиць, що містили 409 найменувань продуктів.
При цьому ціна комплекту визначалася як середнє арифметичне всіх товарів, незалежно від попиту чи фактичної потреби. Це дозволило значно завищити ціни на популярні продукти — наприклад, яйця закуповувалися по 17 грн за штуку, тоді як маловживані або сезонні товари записувалися по заниженій ціні, іноді символічно.
У схемі фігурували:
- колишній керівник департаменту Міноборони;
- двоє керівників компаній-постачальників;
- власниця пов’язаних підприємств;
- ще одна фізична особа.
За даними НАБУ, лише дві пов’язані компанії завдяки такій схемі привласнили понад 733 млн грн. Частину цих коштів вивели за кордон через фінансову допомогу та фіктивні дивіденди, зокрема — для придбання нерухомості.
Після розголосу корупції в медіа, у тому числі через скандал із “яйцями по 17 гривень”, учасники схеми були змушені знизити ціни на 11 найпопулярніших продуктів. Це дозволило запобігти розкраданню ще 788 млн грн.
У відповідь Міністерство оборони оновило механізми закупівель і запровадило нові пілотні цифрові рішення.
Учасникам інкримінують одразу кілька статей Кримінального кодексу України:
- ч.5 ст.191 — розтрата майна у великих розмірах;
- ч.2 ст.15, ч.5 ст.191 — замах на розтрату;
- ч.3 ст.209 — легалізація (відмивання) доходів, отриманих злочинним шляхом.
Джерело: НАБУ