Потоплення крейсера «Москва» стало тріумфом України, але також спричинило роздратування у США через непередбачуваність удару.
У нещодавньому розслідуванні The New York Times було розкрито нові деталі про одну з найгучніших подій перших місяців повномасштабної війни — потоплення флагмана Чорноморського флоту РФ, ракетного крейсера «Москва». За даними видання, цей успіх українських військових став не лише символом військової майстерності, а й причиною напруження у відносинах між Києвом і Вашингтоном.
У середині квітня 2022 року американські та українські військово-морські офіцери проводили спільне розвідування. Раптово на радарах з’явився великий об’єкт — ним виявився крейсер «Москва».
— «О, це ж “Москва”!», — вигукнули американські фахівці, згадує один з колишніх офіцерів.
— «О боже. Дуже дякуємо. До побачення», — відповіли українці, і вже незабаром корабель був атакований і затонув.
Згідно з NYT, удар по «Москві» став для американських чиновників неприємною несподіванкою. Вони були розлючені тим, що Україна не попередила про наміри атакувати корабель. Ба більше, у США не знали, що в українців є ракети, здатні вразити такий великий цільовий об’єкт у морі.
Справжній шок, за словами джерел видання, спричинив той факт, що адміністрація Джо Байдена на той момент не планувала дозволяти українським силам завдавати ударів по «таких важливих символах російської могутності».
Попри дипломатичні ускладнення, удар по «Москві» мав колосальне значення — як символічне, так і практичне. Він не лише продемонстрував ефективність української армії, а й підкреслив вразливість Росії навіть у її «домашніх» водах Чорного моря.
Зрештою, ця подія також показала розрив у координації між США та Україною у перші тижні війни — період, коли обидві сторони ще формували нову реальність стратегічного партнерства.