Україна та Сполучені Штати провели перші детальні переговори щодо проєкту угоди про корисні копалини, запропонованого американською стороною. Робота над документом триває, залучаючи юридичних експертів обох країн.
Про це повідомляє Суспільне Новини.
28 березня відбулася перша тривала розмова між Україною та США щодо проєкту угоди про корисні копалини, ініційованого американською стороною. За інформацією джерела в Офісі президента України, переговори тривають із залученням юридичних команд обох країн. Україна висловила готовність продовжувати роботу над угодою, прагнучи забезпечити відповідність національним інтересам та стратегічному партнерству.
Водночас, президент США Дональд Трамп заявив, що український лідер Володимир Зеленський має намір відмовитися від угоди щодо корисних копалин, пригрозивши “проблемами” у разі непідписання документа. Раніше Зеленський підтвердив отримання проєкту угоди та наголосив, що Україна не визнає військову допомогу США боргом, як це було запропоновано в документі. Він також підкреслив, що угода не буде підписана, якщо вона загрожуватиме вступу України до Європейського Союзу. Згідно з оприлюдненим текстом проєкту угоди, американські компанії отримають пріоритетне право на всі майбутні інвестиції у сфері природних ресурсів України.
27 березня стало відомо, що США надіслали Україні детальний проєкт угоди про корисні копалини. За словами джерела, в цьому варіанті американська сторона зробила “кілька кроків назад” порівняно з рамковою угодою, погодженою раніше. Народний депутат та заступник голови податкового комітету Верховної Ради Ярослав Железняк, ознайомившись із текстом угоди, висловив думку, що цей варіант є невигідним для України. Зокрема, угода передбачає створення керівного органу фонду з п’яти осіб, де троє представників США матимуть право вето. Пропозиція також охоплює українську нафту та газ, а внеском Вашингтона в реалізацію угоди вважається допомога, надана Києву з 2022 року.
Українська сторона продовжує працювати над угодою, прагнучи досягти умов, які відповідатимуть національним інтересам та сприятимуть стратегічному партнерству між двома країнами.