США передали Україні проєкт угоди про спільний видобуток корисних копалин. Київ готує свою позицію.
Про це повідомляє Hromadske посилаючись на Міністерку економіки Юлія Свириденко.
Україна отримала від Сполучених Штатів Америки новий варіант угоди про співпрацю у сфері видобутку корисних копалин. Про це повідомила перша віцепрем’єрка — міністерка економіки Юлія Свириденко під час години запитань до уряду у Верховній Раді.
«Ми опрацьовуємо наданий проєкт. Це робоча версія, яка відображає позицію американських юридичних радників. Наразі формуємо свою відповідь», — зазначила Свириденко.
Вона також наголосила, що публічні обговорення умов угоди можуть зашкодити переговорам і ускладнюють конструктивний діалог з партнерами зі США. Уряд обіцяє озвучити публічну позицію, коли буде досягнутий консенсус. За потреби відбудуться консультації з парламентом.
Попередні домовленості між Україною та США стосуються створення спільного інвестиційного фонду, до якого планують спрямовувати 50% доходів від монетизації природних активів України. За задумом уряду, ці кошти мають використовуватися для повоєнної відбудови держави. Деталі ще мають бути узгоджені в остаточному тексті угоди.
У березні низка ЗМІ повідомила, що президент США Дональд Трамп планує змінити підхід до угоди, зробивши її «більшою і кращою». Згідно з цими даними, новий варіант документа передбачає значно ширший вплив США, зокрема більшість в управлінні фондом (3 з 5 членів — представники США).
Також зазначається, що всі інвестиційні проєкти спочатку пропонуються американській стороні, а будь-які зміни в роботі фонду можливі лише за її згодою. У тексті немає положень про контроль над атомними електростанціями або портами, але й відсутні гарантії безпеки від США.
Президент України Володимир Зеленський підтвердив, що остаточного тексту угоди ще немає. За його словами, Україна очікувала підписання рамкової угоди з подальшою деталізацією, однак США наразі пропонують укласти повноцінну угоду одразу, що потребує більш глибокого аналізу.