Європейські країни, зокрема Велика Британія та Франція, розробляють план розміщення миротворчих сил в Україні після завершення війни з росією. Цей крок обумовлений занепокоєнням щодо можливого зниження уваги США до європейської безпеки.
За інформацією Associated Press, Велика Британія та Франція очолюють ініціативу з розробки плану розміщення миротворчих сил в Україні після завершення війни з росією. Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер зазначив: “Якщо буде мир, то мають бути якісь гарантії безпеки для України, і Великобританія відіграватиме в цьому свою роль”.
Однак деталі щодо складу та чисельності цих сил поки що обмежені. Деякі країни, такі як Італія, мають конституційні обмеження на використання своїх збройних сил за кордоном, тоді як Нідерланди та Німеччина потребують схвалення парламенту для таких дій.
Міністр оборони Естонії Ханно Певкур підкреслив важливість розуміння майбутньої лінії фронту перед розробкою конкретних планів: “Ми знаходимося на дуже ранній стадії”. Він додав, що якщо Росія та Україна скоротять свої сили вздовж лінії фронту до “кількох тисяч” з обох боків, то “для Європи не буде проблемою також бути там”.
Експерти застерігають, що для ефективного забезпечення миру європейським країнам доведеться розгорнути значний та добре оснащений контингент, а підготовка до цього може зайняти близько року. Колишній командувач сухопутними військами США в Європі Бен Ходжес наголосив: “Це має бути реальна сила, щоб росіяни знали, що якщо вони колись випробують її, то будуть розчавлені”.
Розмови про можливе розміщення миротворчих сил в Україні активізувалися після обрання Дональда Трампа президентом США, оскільки існують побоювання щодо зміни пріоритетів американської зовнішньої політики. У грудні 2024 року група європейських лідерів зустрілася з президентом України Володимиром Зеленським у Брюсселі для обговорення цієї ініціативи.
Президент Франції Еммануель Макрон ще на початку 2024 року запропонував ідею розміщення європейських військ в Україні, яка спочатку викликала суперечки, але з часом набула більшої підтримки серед європейських країн. Остаточні рішення щодо складу, мандату та чисельності миротворчих сил залежатимуть від умов майбутньої мирної угоди між Україною та росією.
Президент України Володимир Зеленський підкреслив, що присутність міжнародних сил може стати важливим інструментом для забезпечення стійкого миру, але наголосив, що така місія не повинна замінити прагнення України до членства в НАТО.
Наразі тривають консультації та обговорення між європейськими країнами щодо можливих форматів та умов розміщення миротворчих сил в Україні після завершення бойових дій.