Дослідники Європейського університету Віадріна у Франкфурті-на-Одері спільно з українськими органами влади та неурядовими організаціями збирають докази екологічних злочинів, скоєних під час війни в Україні. Мета — притягнення винних до відповідальності та відшкодування завданих збитків.
За словами Сюзанн Воршех з Асоціації міждисциплінарних досліджень з питань України (KIU), масштаби екологічної катастрофи внаслідок війни є величезними. Зокрема, знищено 25 тисяч гектарів лісу, під загрозою або знищені 220 природних заповідників, а майже мільйон гектарів лісів та земель заміновано. Екологи дедалі частіше використовують термін “екоцид” для опису масового руйнування природного середовища.
Збитки для екології України можуть становити близько 72 мільярдів євро, згідно з даними українських державних органів. Зібрані докази необхідні для притягнення винних до відповідальності та висунення вимог щодо відшкодування збитків. Хоча Міжнародний кримінальний суд у Гаазі ще не визнає екоцид злочином, ЄС та ООН проводять кампанії за включення екологічних злочинів до переліку злочинів, які там розглядаються.
Відновлення природи та енергетичної інфраструктури України потребуватиме значних витрат. Сюзанн Воршех сподівається на активну роль Німеччини та ЄС у цьому процесі, зазначаючи, що бездіяльність може призвести до ще більших витрат у майбутньому.
Детальніше про ініціативу німецьких вчених можна прочитати на DW.