З 1 січня 2025 року Україна офіційно приєдналася до Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС), ставши 125-тою державою-учасницею. Це рішення надає країні значний вплив у роботі суду, який розслідує найтяжчі міжнародні злочини, такі як геноцид, воєнні злочини та злочини проти людяності.
Як учасниця Римського статуту, Україна отримала право брати участь у виборах суддів, прокурора та інших посадовців МКС, вносити пропозиції щодо змін до статуту, а також голосувати за пріоритети та бюджет суду. Важливим аспектом є те, що громадяни України, які постраждали від російської агресії, отримають спрощений доступ до Цільового фонду для потерпілих.
Протягом семи років після ратифікації МКС не матиме юрисдикції щодо воєнних злочинів, скоєних громадянами України, відповідно до заяви України за статтею 124 Римського статуту. Цей крок був компромісним для врахування побоювань щодо можливої відповідальності українських військовослужбовців.
Ратифікація Римського статуту є значним кроком у зміцненні позицій України на міжнародній арені. Президент Володимир Зеленський підписав закон про ратифікацію 24 серпня 2024 року після підтримки цього рішення Верховною Радою 21 серпня.
Україна тепер має можливість впливати на глобальну систему правосуддя та притягнення до відповідальності осіб, винних у скоєнні воєнних злочинів. Це також підсилює міжнародну підтримку у боротьбі проти російської агресії.